Všichni a jiní studovali tuto nepředvídatelnost

Poslední desetiletí v evropském fotbalu je charakterizováno smutnou pravdou: sport je nepředvídatelný – vyhrává Barça, Bayern nebo Real.

Všichni a jiní studovali tuto nepředvídatelnost. Německý teoretický chemik Andreas Heuer vyšetřil 20 let Bundesligy a zjistil, že je to štěstí, ne talent nebo forma, to je klíčový faktor úspěchu. David Spiegelhalter z University of Cambridge vyvinul “zákon 48/26/26”, který stanoví, že domácí tým vyhrává ve 48% případů, 26% pryč, a stejná částka přichází v losování. Autoři čísel hry Chris Anderson a David Sally zjistili, že sázkové kanceláře získají pouze 50% času. V baseballu je číslo téměř 60%.

Bavorsko, Real a Barcelona nejsou jen dobré fotbalové týmy – jsou ještě lepší. Od začátku sezony 2010/2011 získalo trio dohromady 75% svých zápasů, svázalo 15% a ztratilo 10%. Společně vyhrál sedm z osmi titulů Ligy mistrů, 13 z 16 titulů a příkladů šampionátu Bundesligy. Bayern systematicky dominuje zápasům, protože nikdo jiný nemůže. Na začátku desetiletí vyvinula “Barcelona” herní systém, který nikdo nemohl zvládnout, a “Real” shromáždil všechny světové hvězdy.

V jistém smyslu nás poslední roky nás přinutili k tomu, abychom přehodnotili vnímání fotbalu. Od samého začátku byl sport považován za skutečně nepředvídatelný, ale trojice superkubů dokázala převzít kontrolu nad nekontrolovaným. Až do tohoto roku.

V říjnu nastala chvíle, kdy Bayern, Real a Barca nedokázaly vyhrát deset her za sebou. Je pravděpodobné, že k tomu dojde? 1,212,367 na jednu. “Bavorsko” poprvé ztratilo dvě hry v řadě od května roku 2015 a již se jí podařilo vícekrát vyrazit než v sezónách 2015/16 nebo 2016/17. Madrid nemohl vstřelit za 400 minut. “Barcelona” čtyři setkání v řadě nemohla dosáhnout vítězství – rekord ze sezóny 2015/16.
Realita se změnila a nestalo se to na podzim.