Sto bodů vstřelil pouze jeden

rekordy ligy. Jeden je opravdu z jiné planety: 2. března 1962 nastřílel v dresu Philadelphie 100 bodů.

Když v říjnu 1999 ve věku 63 let zemřel Chamberlain ve svém domě v Kalifornii na selhání srdce, tehdejší americký prezident Bill Clinton řekl: “Byl jedním z největších sportovců dvacátého století.”

Chamberlain se narodil 21. srpna 1936 ve Philadelphii, kde začal v roce 1959 profesionální kariéru. Hrával za místních Warriors, později 76ers. Závěr čtrnáctileté kariéry v NBA strávil v Los Angeles Lakers.

stobodovou rekord se zrodil v zápase New York Knicks – Philadelphia Warriors (147: 169).V první čtvrtině dal Chamberlain 23, ve druhé 18, třetí 28 a v závěrečné 31 bodů.

Ze zápasu neexistuje filmový dokument. Zachovala se jen nekvalitní rozhlasová reportáž. Proto rekord lidé lety přikrášlili. “Potkal jsem nejméně deset tisíc fanoušků, kteří mi tvrdili, že můj stobodovou zápas viděli v Madison Square Garden. Přitom se hrálo v Hershey av hledišti bylo jen čtyři tisíce diváků. Je to jako s prvním dívkou – ve vzpomínkách vypadá lépe než ve skutečnosti,” řekl podle nba.com 216 cm vysoký pivot.

O rozhlasové reportáži se traduje, že vznikla náhodou.Spiker místního rádia se už v průběhu zápasu dozvěděl, že Wilt atakuje střelecký rekord NBA. Okamžitě běžel napříč do haly a až jeho reportáž přilákala většinu lidí do hlediště.

I další Chamberlainová maxima jsou neuvěřitelné – například 55 doskočených míčů v jednom zápase či průměr 50,4 bodu za sezónu. Zajímavostí je, že ve svých 1205 zápasech základní části NBA a play off se ani jednou nevyfauloval. Sedm let v sérii (1960 až 1966) byl nejlepším střelcem ligy.

Přesto nebyl miláčkem mas. Ním byl jiný velikán těch dob – Bill Russel z Boston Celtics. O deset centimetrů nižší, což stačilo, aby byly sympatie fanoušků na jeho straně.Zatímco v individuálních statistikách měl jasnou převahu Chamberlain, Russel získal více mistrovských titulů – jedenáct. Wilt byl šampiónem jen dvakrát.

Chamberlain žil nenápadně. Lidé ho mohli setkat v ulicích Los Angeles, stejně jako ho sledovat na pláži při volejbalu. O vzruch se postaral až po skončení kariéry. Veřejně se pochlubit, že měl poměr s více než dvacet tisíc ženami. Tu pravou asi nenašel, zemřel jako starý mládenec.

Na jedenapolhodinovej poslední rozloučení s Wilt Chamberlain se na podzim 1999 zúčastnilo více než osm set lidí. Mezi nimi byl i věčný soupeř Bill Russell.

Peter Šefránek