Manželka se Aamodta konečně dočkala, Nor už lyže odložil

ho poháru umožnilo, no introvertní Nor už toho má plné zuby.

“Mám 35 let a rodinu. Případné další zranění bych už neustál a ani psychicky už nemohu, “vysvětloval na sobotním galavečeru v Oslu, kde ho dekorovali za nejúspěšnějšího norského sportovce minulého roku.

“Děkuji ti, že si na mě třináct let čekala,” obrátil se norský hrdina k manželce Stine, s níž žije na francouzské Riviéře, v sousedství bývalé švédské sjezdařka paní Pernilly Wibergovej. “V Oslu mi zdanění šedesát procent příjmů.Musel jsem odejít, “vysvětlil Aamodt příčinu, proč se v roce 1998 rozhodl přestěhovat.

Po nedávném adieu jeho velkého lyžařského kamaráda Lasse Kjúšú je to pro Norsko další rána. “Smutný den pro celou zemi,” cituje TASR norského ministra kultury Trond Giske. “Smutný, ale očekávaný. Odchod zvažoval celý poslední půlrok, ​​”prozradil agentuře Reuters šéftrenér norských sjezdaře Marius Arnesen.

Sjezdové lyžování úspěšnějšího závodníka nezná. Jen Aamodt si na světových šampionátech dokázal vyjet 12 medailí (5 zlatých – 4 stříbrných – 3 bronzové).

Jen on má z olympijských svahů čtyři zlaté medaile.Jen on triumfoval pod pěti kruhy třikrát v jedné disciplíně. Superobří slalom vyhrál už v Albertville 1992, Salt Lake City 2002 i loni v Turíně. Pár dní poté, co si ve sjezdu znovu poranil nešťastné koleno.

Kombinaci vynechal, dal si pohov, aby v super-G znovu udeřil. Nebýt nezdařeného Nagana (jeho japonským maximem bylo 5. místo v super-G), měl by Kjetil medaili z každé olympiády na které startoval. A to soutěži od března 1988. To ještě jezdil Tomba i Stenmark.

Všestrannost byla jeho nejsilnější stránkou. Otec Finn, který měl lyžařský obchod, ho spolu se sestrou Ann Kritinia naučil z lyžování všechno, co věděl.Od pěti let ho každý víkend vozil na nejbližší svah, kde všichni lyžovalo do úmoru.

“Chvílemi to až přeháněl,” vzpomínal v jednom z rozhovorů Aamodt. Sestra otcovo tempo vydržela jen do osmnáctky, Kjetil až do minulého týdne. Když ještě v prosinci vážně uvažoval, že se do Světového poháru vrátí.

Pro jeho soustavný hlad po úspěších ho přezdívali Baby Shark (Žraločí mládě). Když měl dvacet, skosila ho mononukleóza, aby si o šest týdnů později v Albertville vyjel první olympijské zlato. Během 18-leté kariéry vyhrál 62 závodů SP. Jedním z nejsladších bylo určitě prvenství ve slalomu v lednu 2000 ve švýcarském Wengene.V té chvíli se stal čtvrtým sjezdařem, který dokázal vyhrát všechny disciplíny Světového poháru. Po Švýcarovi Pirmin Zurbriggen, Lucemburčané Marcovi Girardello a Rakušanovi Güntherovi Mader.

Jeho vitrínu úspěchů by mělo krášlit 20 medailí z vrcholných akcí, ale originálem je jen ta poslední z Turína. V srpnu 2003 mu předchozích 19 ukradli a tak si nechal vyrobit repliky. Zmizely z rodičovského domu. Dva dny poté, co jejich Kjetil půjčil otci.

“Možná je prodal. Dva dny nato si koupil nové Porsche, “žertoval Aamodt.Když si v Sestriere dojel v super-G v únoru minulého roku po čtvrté olympijské zlato, ještě v cíli prohlásil, že otci ho “ani jen do ruky nedá”. Tajemství tolika úspěchů vysvětlil norský rychlík prostě. “Vždycky jsem bojoval, jezdil agresivní a měl jsem štěstí.”

Vizitka – Kjetil Andre Aamodt

Narozen: 2. září 1971 v Oslu

Zimní olympijské hry : Albertville 1992 – 1. v super -G, 3. v obřím slalomu, Lillehammer 1994 – 2. ve sjezdu iv kombinaci, 3. v super-G, Salt Lake City 2002 – 1. v super-G iv kombinaci, Turín 2006 – 1.v super-G.

Mistrovství světa: 5 zlatých (3 x kombinace, 1x obří slalom, 1 x slalom), 4 stříbrné (super-g, kombinace, obří slalom, sjezd), 3 bronzové (obří slalom, sjezd, kombinace )

Světový pohár: 21 prvenství, celkový vítěz v roce 1994

Záliby: golf, tenis, hokej, fotbal