Kovalčuk stáhl ruský tým z ceremoniálu

MOSKVA. Ruští hokejisté toužili na světovém šampionátu v Česku obhájit zlato z Minska, ale jejich plány jim rázně překazila suverénní Kanada.

Svěřenci trenéra oļegs znaroks pouze těžko trávily drtivou finálovou prohru 1: 6, po zápase nesnesli pohled na dekoraci nových šampionů a během slavnostního ceremoniálu se na příkaz kapitána Ilji Kovalčuk odebrali předčasně do šatny.

Hráčům sborné se po prohře už nechtělo jít ani po stříbrné medaile.Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel musel na ruské hvězdy mávat, aby si přišli převzít druhý nejcennější kov.

Jenže pro zdrcené Rusy byl pohled na oslavujícího soupeře natolik frustrující, že se vzápětí odebrali do kabiny, což ocenili diváci pískotem.

K akci zavelel Kovalčuk, který při dvířkách děkoval spoluhráčům za turnaj. Lídra týmu nejprve neuposlechl Alexander Ovečkin, který věděl, že takový odchod je projevem nedostatku respektu vůči soupeři.

Na modré čáře zůstali kromě něj stát i další šest hokejisté Malkin, Tichonov, Panarin, Dadonov, Kulikov a Mironov. Vydržely však pouze do chvíle, kdy Sidney Crosby převzal mistrovský pohár.

Pak si pro sedm “rebely” přišel osobně Kovalčuk.Zatímco v O2 Aréně hrála na počest vítězů kanadská hymna, byli už všichni ruští hráči dávno v útrobách stadionu, kde většina z nich ani nereagovala na žádosti novinářů o rozhovory.

Jednou z mála výjimek byl Vladimir Tarasenko.

“Takhle nemůžeme hrát. Musíme se omluvit fanouškům. Je to frustrující a trapné,” přiznal útočník St. Louis Blues, který si nepověsil stříbrnou medaili na krk, ale držel ji pouze v ruce.

Obránce Dmitrij Kulikov byl jedním z těch, kteří vydrželi na ledě i při dekoraci kanadských šampionů.

“Nevím říct, proč se stalo, že jedna skupina hráčů začala opouštět led a druhá zůstala. Nechtěl jsem odejít, protože jsem si myslel, že po kanadské hymně bude znít i ruská.Myslím si, že přes vysokou prohře všichni chlapci bojovali a snažili se podat co nejlepší výkon, “citoval Kulikova R-Sport. Výmluvy nehledal

Ovečkin, který posílil sbornou až na závěrečné dva zápasy turnaje, odmítl tvrzení, že se na ruských hokejistů projevila únava z náročné sezóny.

“Neřekl bych, že hráči již byly vyždímání jako citron. Samozřejmě, někdo mohl být unavený více a někdo méně, ale všechny týmy měli stejné podmínky, “uvedl kanonýr Washingtonu podle agentury TASS.

Ačkoliv se Rusové rozloučili se šampionátem nečekaným debaklem, Ovečkin považuje turnaj za zdařilý:” Jak řekl trenér oļegs znaroks, i stříbro je medaile. Bojovali jsme, snažili jsme se, bohužel, Kanada byla mnohem silnější než my. “