Česko – Lotyšsko 4:3. Plekanec dal dva góly, Kašpar rozhodl nájezdy

Dominik Furch vychytal při svém debutu na mistrovství světa nulu, přesto se kouč Vůjtek rozhodl, že tentokrát nasadí Pavla Francouze. Také u něj šlo vlastně o premiéru, exlitvínovský gólman ještě nechytal na světovém šampionátu od začátku. Také Francouz pomohl k další výhře, když nepustil ani jeden lotyšský nájezd.

Zásadnější však byl gólový příspěvek montrealského útočníka Plekance. Obě jeho branky padly na začátku utkání, Češi tak nemuseli nervózně čekat a dobývat urputnou obranu soupeře. Lotyšsko si vyšláplo na Švédy a sebralo jim bod, o to víc české hráče potěšil povedený začátek.

V čase 3:33 si Pastrňák všiml, že Plekanec je za lotyšskými beky na modré čáře připraven vystartovat do brejku.Puk mu přistrčil a český kapitán rychle prostřelil brankáře Masalskise.

O necelé tři minuty později se zase povedla přesilovková souhra – ťuk, ťuk, ťuk a Plekanec doklepával kotouč mezi Masalskisovy betony.

Francouz měl práci hlavně v oslabeních, během první třetiny dvakrát putoval na trestnou Řepík.

Ve druhé třetině pokračoval tlak českého týmu, jenže Masalskis se v permanenci střel vyžíval a někdy i s trochou štěstí šance likvidoval.

Zaťovič na něj jel hned při prvním střídání sám. Kempného střelu po úniku dvou na jednoho vykopl z branky nožem brusle.Jarůška vychytal betonem, Pastrňákovu ránu vyrazil držadlem hole…

A tak po polovině zápasu zahrozili Lotyši. „Macešsky“ se po bývalém extraligovém brankáři Masalskisovi zachoval také útočník Roberts Bukarts ze Zlína, který snížil pohotovou střelou k tyči. A to ještě předtím Daugavinš napálil tyčku.

Když to vypadalo, že by mohli Češi přijít o vedení, přišli o obránce Tomáše Kundrátka. U mantinelu jej dohrál Ronalds Keninš a z Kundrátka najednou kapala krev. Oba zamířili do kabin, Kundrátek se po přestávce na led vrátil.

Vůjtkovu týmu však přestaly fungovat přesilovky. I s dalším trestem za špatné střídání hráli Lotyši oslabení téměř sedm minut v kuse, ale v pohodě se ubránili.Pak Čechům skutečně těsný náskok sebrali.

Zemgus Girgensons potrestal Kašparovo vyloučení, měl spoustu místa na dorážku. A outsider duel dokonce otočil!

Autorem trefy byl další muž s vazbami na Česko – Mikelis Redlihs, jehož bratr hraje v Karlových Varech, překonal přesouvajícího se Francouze.

Reprezentanti však setřásli šok a dokázali vyrovnat. Jeřábkem z nouze nahozený puk šikovně ve vzduchu tečoval v poslední minutě Michal Řepík.

V nájezdech opět kouzlil penaltový mág Lukáš Kašpar, jemuž zase vyšlo zakončení mezi betony. Zlínský Bukarts, když musel dát, vůbec nevystřelil. Puk mu ujel stejně jako jeho týmu druhý bod.