Vakoč v úvodnej etape Okolo Katalánska ôsmy. Hromadný dojazd ovládol Cimolai

<р> Poslednými kilometre vykonal pohromade idúci pelotón cyklistov britský tím Sky na čele s Vasiľom Kiryjenkou.

Až päť kilometrov pred cieľom prišiel útok Cyrila Gautiera, ktorý trochu pretiahol domestik jednotlivých spurterů. O dva kilometre neskôr bol dôjsť a z pelotónu sa pre zmenu vybral Peter Kennaugh.

Aj jeho útok si ale spurterské vlaky ustrážili.

V čele sa striedali letky Dimension Data, Cofidis alebo FDJ. Ale bol to Nacer Bouhanni, víťaz minuloročnej úvodnej etapy, kto mal nakoniec najlepšiu pozíciu pre svoj spurt.

Tristo metrov pred cieľom sa pretiahol dopredu a upaľovali za druhým tohtoročným víťazstvom. Nedočkal sa ho.Na poslednú chvíľu sa totiž pred neho dostal Davide Cimolai z FDJ.

“Mám za sebou sobotňajšie Miláno-San Remo, preto som nevedel, ako na tom vo Bet365 Slovacko finiši budem. Ale vďaka tímu som mal vo finiši fantastickú pozíciu, ktoré som využil, “radoval sa Talian.

dvadsaťsedemročnému cyklistovi sa v Katalánsku tradične darí. Už vlani tu vyhral šiestu etapu. “Pretekanie v Španielsku mi sedí, mám tyhle etapy rád,” vravel v cieli.

Na ôsmom mieste došiel do cieľa prvej zo štyroch slovenských cyklistov – Petr Vakoč.Ten má byť počas Katalánska k ruke Danu Martinovi. “Ale aj Vakočovi by niektoré etapy mohli sedieť a mohol by v nich zájsť dobrý výsledok,” tvrdil pred štartom pretekov Geert Van Bondt športový riaditeľ Quick-Stepu.

Svoju šancu český mladík ešte dostane.

cink spolu s favoritmi

Všetci favoriti vrátane Alberta Contadora, Chrisa Frooma alebo Alejandra Valverdeho dorazili do cieľa v rovnakom čase ako víťaz. Podobne na tom bol aj sedemdesiatsedem Ondřej Cink. Muž, ktorý do sveta cestnej cyklistiky vtrhol ako uragán.Vo svojom ešte len štvrtom závode medzi cestnou elitou je lídrom stajne Bahrain Merida.

O túto rolu si povedal dvaadvacátým miestom na Tour Down Under a hlavne deviatou priečkou na Ruta del Sol, kde v kopcoch porážal Uránu, Nieveho alebo Barguila . V Španielsku očaril tiež časovkou, ktorú išiel prvýkrát v živote a došiel v nej pätnásty.

“Nečakal som, že by ten posun mohol byť až takhle rýchly.Všetko sa mi zatiaľ darí, s prechodom z horských bicyklov som sa zrovnal celkom rýchlo, “tešilo dvadsaťšesťročného cyklistu.

Pred katalánske trénoval na Malorke napríklad aj so Zdeňkom Štybar a tesne pred pretekmi si ešte odskočil do Milána, kde vo veternom tuneli pracoval na svojej aerodynamické pozíciu pre časovku.

“Ukázal, že môže byť veľmi úspešný ako v časovkách, tak aj v ťažkých etapách v kopcoch.Bude lídrom nášho tímu a bude sa snažiť o najlepšie možné umiestnenie v celkovej klasifikácii, “znie z Bahrainu.

Cink sa navyše v ďalších etapách bude môcť oprieť o skúsenosti Janeza Brajkovic a minuloročného víťaza Amstelu Enrika Gasparotto.

Na päťdesiatjeden rokoch mieste dorazil do cieľa Jan Bárta, prvé stovku uzatváral Jan Hirt. Obaja si mobilné stávky Unibet zapísali rovnaký čas ako víťazný Cimolai.

Štvrtý najstarší

Závod Okolo Katalánska sa pýši titulom štvrtého najstaršieho závodu v cyklistickom kalendári, oslavuje už 97. výročie.A ako každý rok, aj tento rok bude predovšetkým testom vrchařských schopnosťou najlepších cyklistov sveta.

Na tie čakajú v priebehu siedmich etáp dva dojazdy na vrchol stúpania. V tretej etape sa pôjde na obávanú La Molinu a v piatej na La Port, ktorý bude hostiť finiš etapy po 26 rokoch.

Veľa zaujímavá bude aj utorkové tímová časovka, ktorá meria 41,3 kilometrov a je jednou z najdlhších v 97leté histórii.Práve tu sa budú tvoriť prvé odstupy medzi cyklistami bojujúce o celkovú klasifikáciu. “Bude veľa dôležitá,” vie aj Alberto Contador, jeden z hlavných favoritov.

Už v úvodnej etape, do ktorej cyklisti vyrazili v 12:30 z Calella, čakalo šesť hodnotených stúpanie ( 3588 výškových metrov ), z toho dve prvej kategórie.

Väčšina z nich ale bola naskladané uprostred etapy, aj preto sa očakával skôr hromadný dojazd.

Celý deň šliapala v úniku štvorica Magno Prado Nazaret, Murilo Affonso, Pierre Rolland a Antonio Nibali – mladší brat slávnejšieho Vincenza a tímový kolega Ondreja Cinka.

Kvarteto si počas dňa vytvorilo maximálne trojminútový náskok, ktorý postupne sťahovali tímy Sky a Trek.Už päťdesiat kilometrov pred cieľom bola štvorica pri výstupe na najvyšší bod etapy Coll Formic dojatie a v úniku ju vystriedala dvojica Jets Bol s Alexom Domont.

Ani toto duo si ale žiadny veľký náskok nevypracovalo.

< p> na uzde je držala letka Lotta-Soudal, ktorá si priala hromadný dojazd pre Andreho Greipela, najlepšieho spurtera v balíku, ktorý sa ale nakoniec do súboja o víťazstvo nedostal.

v tom si to vo finiši rozdali Cimolai s Bouhannim. Talian bol tentoraz rýchlejší.

more info: http://stavky365.com