Zmar londýnských favoritů. Super Cup v Praze dobyli Madrid in Motion

Museli si v O2 aréně projít vším, i čtvrtečním čtvrtfinále.

Žádný automatický postup se Madrid in Motion netýkal. V sezoně byli až desátí, o příčku za Prague Lions.

Cesta za Super Cupem vedla pro španělský tým přes tři nástrahy, přičemž jak v pátečním semifinále, tak poté v neděli kralovali.A euforii z překvapivého triumfu dávali hlasitě najevo. „Jsme šampióóóóóńi,“ halekal kapitán Álvaro Marrietta do mikrofonu na stupních vítězů.

Byl nadšený z výkonu Houtzagera, van der Vleutena a Aznara, potěšili ho také jejich koně Sterrehof’s Calimero, Verdi TN a Rockefeller De Pleville Bois Margot. Za šest jízd nasbírali jen 11 trestných bodů, tři z toho za překročený časový limit.

Druhou příčku obsadili Valkenswaard United, třetí Paris Panthers.

Krach londýnských Knights

Měl to být jejich závod. Vždyť letos v Global Champions League dominovali, ovládli pět podniků a suverénně opanovali sezónní žebříček.

Jenže finále Super Cupu skončilo pro London Knights krachem.Brit Ben Maher, největší eso favorizovaného týmu, totiž nedokončil úvodní kolo.

Jeho kůň Explosion W dvakrát odmítl poslušnost před zdí s nápisem Longines, překážce se vyhnul i na druhý pokus a londýnské naděje se rozplynuly.

Role horkého kandidáta na zisk titulu náhle připadla Valkenswaard United, kteří byli druhým týmem sezonního žebříčku.V první „rundě“ vykročili za Super Cupem a téměř třímilionovou odměnou rázně.

Ani jednou nezaváhali Němec Marcus Ehning s Irem Betramem Allenem (pražské publikum do té doby čistou jízdu nevidělo), až Ital Alberto Zorzi nasbíral osm trestných minut.

Trpělivost přináší Super Cup

Díky lepšímu času nizozemský klub před druhým kolem vedl, osm trestných bodů měli na kontě také druzí Houtzager, van der Vleuten a Aznar z Madrid in Motion, vítězného týmu pátečního semifinále.

Čekal se dramatický souboj. A také přišel.

Perfektní zůstal z Valkenswaard United jen Allen, Ehning a Zorzi nechtíc upravili konečné týmové skóre na 17 trestných bodů.Slušné, ale bude stačit?

O premiérovém držiteli Super Cupu poté rozhodla opatrnost madridských jezdců. Snažili se snížit riziko na minimum, nepospíchali, každý si připsal jeden trestný bod za překročení času.

Neshodili však ani jednu překážku, byť se několik břeven zachvělo. Nervy ze železa ukázal hlavně Aznar, který jel jako třetí a ležela na něm až nesnesitelná tíha okamžiku.

„Cítil jsem velký tlak, chtěl jsem zajet hlavně čistě, o čas jsem se tolik nestaral.Chtěl jsem mít parkur co nejdříve za sebou, kuráž mi dodalo to, jak jeli mí parťáci,“ popisoval později na tiskové konferenci.

Diváci před jeho jízdou ztichli a s napětím sledovali Aznarův precizní výkon. Madrid in Motion i díky ní slaví zisk cenné trofeje i 2,743 milionu eur.

Pád světové jedničky a triumf rekordmanky

Už v sobotu byl na programu druhý z vrcholů pražské parkurové show. Super Grand Prix proti sobě svedla vítěze šestnácti podniků Global Champions Tour, přičemž na odměnách se rozdělovalo o 1,25 milionu euro.

Jezdce čekala dvoukolová soutěž, při níž bylo tuze obtížné nechybovat – byť mezi překážkami chyběla ta obávaná s českou vlajkou.

Ital Uliano Vezzani postavil už pro úvodní „rundu“  velmi náročný, technický parkur, bez trestných bodů ho zajeli jen světová jednička Harrie Smolders z Nizozemska a Australanka Edwina Topsová-Alexanderová. Ta v minulosti dvakrát vyhrála Global Champions Tour a je rekordmankou prestižní světové série ve vydělaných penězích.

A ač tomu po projetí druhého kola nechtěla uvěřit, byla to právě ona, kdo se nakonec radoval z nablýskaného poháru.S klisnou Californií shodila totiž jedno břevno a bála se, že jede příliš pomalu. „Plánovala jsem jet čistě, ale to se mi jaksi nepovedlo,“ rozesmála se na tiskové konferenci.

Seděla po boku Jana Topse, zakladatele Global Champions Tour a zároveň svého chotě a trenéra. Nepřesvědčil vás o vašem triumfu ani jásot publika? padla otázka. „Myslela jsem, že se radují, že jsem už skončila,“ pobavila.

Pochopitelně byla v dobrém rozmaru. Vždyť čtyři trestné body nabrané na trojskoku ji odsoudily k závodu se stopkami. Stejnou bilanci měl totiž ještě legendární Němec Ludger Beerbaum, majitel čtyř olympijských zlatých medailí.

Musela uhánět. „Řekla jsem si, že teď do toho musím šlápnout,“ vysvětlovala, co si pomyslela po zmíněném zaváhání.Po projetí cílem se ustaraně ohlížela na kostku pod stropem haly. „Nemyslela jsem si, že jsem zvítězila. A na kostce pod stropem haly jsem dlouho nic neviděla,“ popisovala Topsová-Alexanderová, co prožívala.

Beerbauma porazila o 48 setin sekundy.

Smolně skončila Super Grand Prix pro Smolderse, druhé kolo nedokončil, spadl. „Upřímně, bylo mi ho líto,“ tvrdila. Ze zmiňovaného prize money si čtyřiačtyřicetiletá závodnice připsala přes 313 tisíc euro.

Za jeden z největších úspěchů své kariéry děkovala Californii: „Je v báječné formě. Dnes byla neuvěřitelná, dávala tomu opravdu hodně.“