Židek se loučil už v osmifinále

Žilinský snowboardista, stříbrný z turínské olympiády v této disciplíně, měl odvahy na rozdávání. Ačkoli před MS pro nedostatek sněhu neabsolvoval ani jedny závody, kvalifikace mu dodala optimismu. Rychlejší sjel trať jen domácí Guillaume Nantermod – o čtyři setiny sekundy.

Včerejší finále však připomínalo zlý sen. Židek doplatil na nevyzpytatelnost kros. Medailovou šanci ztratil už v první zatáčce. Po kolizi s Italem Simonem malus.

“nacpali jsme se na sebe a někdo mi začal ovládat desku. Snowboard zůstal neovladatelný a já jsem spadl. Takové věci se však v krosu stávají.Kdokoliv může do vás ťuknout a ani vysoké umístění z kvalifikace vám nepomůže, “řekl po dojezdu Židek.

“Bohužel, stalo se. Jdeme dál, přece se neobesím, “dodal věčný pohodář.

Pětadvacetiletý nejlepší sportovec Slovenska uplynulého roku skončil v Arosa horší než na MS 2005 v kanadském Whistleru, kde byl jedenáctý. Náš druhý zástupce Patrik Herko skončil v 88-členném startovním poli na 56. místě.

Mistrem světa se bez jediného zaváhání ve vyřazovacích bojích stal Francouz Xavier Delerue, který triumfoval na světovém šampionátu i před čtyřmi lety.Sedmadvacetiletý jezdec ve finále nejdůležitějšího tohtosezónny akce nahradil svého mladšího bratra, který je bronzovým medailistou z olympijské trati v Bardonecchii.

Paul-Henri Delerue skončil v Arosa pátý, když byl nejrychlejší v “malém finále”. Nový úřadující šampion odsunul v závěrečné jízdě s přehledem na druhou příčku tolikrát úřadujícího mistra světa a olympijského vítěze Američana Setha Wescotta.

Do finálového kvarteta se dostali jezdci umístění v kvalifikaci na 13., 14., 16. a 30.místě, což potvrdilo Židekove slova? po kvalifikaci: “Kterýkoli z tridsaťdvojky finalistů může zabojovat o místo na bedně.”

Mezi ženami triumfovala favorizovaná Američanka Lindsey Jacobellisová, která po stříbře z Turína obhájila zlato z kanadského Whistleru. Domácí favoritka a zlatá z olympiády Tanja Friedenová obsadila sedmou příčku. Naše Eva Grenerová nepostoupila z kvalifikace.

(rh, síta)

Snoubordkros – muži: 1. Xavier Delerue (Fr.), 2. Wescott (USA), 3. Holland (USA)…17. Židek (SR), 56. Herko (SR). Snoubordkros – ženy: 1. Jacobellisová (USA), 2. Freiová (Švýc.), 3.O lafsenová (Nor.), 4. Kringsová…. 34. Grenerová (SR).Sáblíková má rekord

Sáblíková zvítězila po propočtech o 23 tisícin sekundy a v devatenácti letech se stala nejmladší mistryní Evropy v historii. “Byla jsem napjatá do posledních vteřin její jízdy, ale útočná taktika se nám vyplatila,” zářila Sáblíková.

V Itálii skončilo dlouholeté kralování Nemiek, které braly titul od roku 1999. Světová velmoc po 33 letech nezískala žádnou medaili. Pětinásobná mistryně Evropy Anni Friesingerová chyběla. “I kdybych však startovala, měla bych to se Sáblíková velmi těžké. Na dlouhých tratích je bezkonkurenčně dobrá, “řekla pro agenturu SID. (Čtk) Marek Matiaško bodoval

Ruhpolding.Neuvěřitelně suveréne zvítězil v rychlostních závodech Světového poháru biatlonistů na 10 km fenomenální Nor Ole Einar Björndalen. Druhý, jeho krajan Halvard Hanevold zaostal o více než půl minuty. V neděli si prvenství zopakoval a dosáhl jubilejní 70. TRIUM v kariéře, sedmý v sezóně při devátém startu.

U žen vyhrála Švédka Anna Carin Olofssonová, pro kterou vítězství a zisk 50 b znamenaly zisk žlutého dresu vůdkyně v SP.

V sobotu dosáhl nejlepší výsledek v sezóně Slovák Marek Matiaško. Střílel bezchybně, se ztrátou 1: 45,5 min obsadil 28. místo a připsal si první 3 body. V neděli na 15 km Björndalen zvítězil systémem start – cíl.Všechny čtyři střelecké položky zvládl bez jediného zaváhání a přidal tradičně skvělý běžecký výkon.

Olympijská vítězka z Turína v závodech s hromadným startem Švédka Anna Karin Olofssonová zvládla 12,5 km trať se čtyřmi střeleckými položkami za 44: 32,0 min a na cestě za druhým prvenstvím v SP v sezoně a osmým v kariéře ji nezastavily ani čtyři trestné 150 m dlouhé okruhy, které absolvovala za nepřesnou střelbu (po jednom po každé položce). Sympatická útlá Škandinávka (159 cm / 54 kg) se tak dostala na čelo SP a v Pojkljuke bude startovat ve žlutém dresu. Obrovskou smůlu měla vycházející hvězda biatlonu, 19letá Němka Magdalena Neunerová.Až do poslední střelecké položky byla ve vedoucí skupince, pak netrefila ani jeden terč, musela odběhnout 5 trestných okruhů a propadla se na 15. místo.

Šesté kolo SP bude od 17. do 27. ledna v slovinské Pokljuka. (Síta)

Sobota: 1. Björndalen 23: 34,9 min. (0 tr. Kruhů), 2. Hanevold (Nór.) +37,2 s (0), 3. Svensen (Nór.) +41,7 (1)

Neděle, muži: 1. Björndalen 40: 58,1 min (0), 2. Svensen +47,7 s (1), 3. Sumann (Rak.) +49,4 (1), Ženy: 1. Olofssonová 44: 32,0 min ( 4), 2. Wilhelmová (Nem.) +20,0 (3), 3. Grubbenová (Nór.) +37,3 (1)