Ze střechy si skočil na můstek

Norský skokan na lyžích, 21-letý Anders Jacobsen (nar. 17. 2. 1985) byl před sezónou pan neznámý, jeden z více talentů v reprezentačním B-družstvu. Příběh o tom, jak se z instalatéra a příležitostného klempíře stal vítěz Turné čtyř můstků a aktuální vedoucí závodník Světového poháru, nyní znají všichni.

Jacobsen se do Světového poháru zapojil až v této sezoně. Podobně jako čerstvě sedmnáctiletý Rakušan Gregor Schlierenzauer.Oba se okamžitě zařadili mezi absolutní špičku a před Turné čtyř můstků měli nejlepší formu ze všech. Čekalo se jen, jak ustojí tlak médií i očekávání diváků, které tradičně toto populární akci provází.

Definitivní rozhodnutí o vítězi padlo až ve druhém kole posledních závodů v Bischofshofenu, na které Jacobsena přišel povzbudit i otec. Teprve tehdy uvěřil, že by se jeho synovi mohlo podařit vyhrát.

Jacobsen sice skončil až druhý za Schlierenzauer, ale v celkovém hodnocení měl bodový součet o více než sedmnáct bodů lepší. Dokázal, že měl na Turné nejvyrovnanější formu ze všech.V Oberstdorfu byl čtvrtý, v Garmisch-Partenkirchenu pátý a v Innsbrucku vyhrál.

Schlierenzauer doplatil na výpadek v Innsbrucku, kde skončil až na 11. místě. “Je to neuvěřitelný a mimořádně příjemný pocit. Na moje premiérové ​​Turné čtyř můstků jsem přijel bez konkrétních očekávání a cílů. Tajně jsem však doufal, že v konečném pořadí budu v elitní desítce skokanů. To, že bych dokázal na Turné triumfovat a na každém ze čtyř můstků skončit v první pětce, jsem nepomýšlel ani ve snu, “citovala agentura SITA Jacobsenovy slova, který prý až do posledního pokusu nevěřil, že by mohl vyhrát.Tlaku okolí se snažil odolávat tak, že nečetl noviny a nedíval televizi, soustředil se pouze na to, aby co nejlépe skákal.

Za posledních 50 let se stalo pouze potřetí, že skokan vyhrál Turné čtyř můstků při svém debutu na něm. Prvním byl v roce 1989 Risto Laakonen z Finska, v roce 1992 jeho krajan Toni Nieminen.

Jacobsen dostal první lyže jako sedmiletý a ve stejném věku začal i se skokanským tréninkem. To se do světa jen chystal. Nyní ho při návratu z Bischofshofenu na letišti v Oslu vítal dav fanoušků. “Těším se především na relax s rodinou a na kopce zmrzliny, které se chystám sníst.Vyrábí ji moje máma, “vzkázal jubilejní desátý norský vítěz Turné čtyř můstků.

V dalším průběhu sezóny bude mít těžký úkol. Potvrzovat roli favorita v dalších patnácti závodech Světového poháru. Ale ještě těžší to bude mít v nové sezoně. Už nebude nikdo, budou se od něj očekávat vítězství.