Zázračný skok Berthod

(2,76) na vedoucího Švéda Markuse Larssona. A přece závody vyhrál.

Na rozmočené trati se viditelnost zhoršovala po každé jízdě. Ti nejlepší už šli po blátě a rozbité dráze. A tak favoritem před Berthod slušný náskok z prvního kola nestačil. Ani jeden z 26 slalomář si ho v druhém neudržel. A to Marc vyfasoval před závodem startovní číslo 60! “Čiré bláznovství,” vykřikoval v cíli nadšený rodák ze St. Moritz. Švýcaři na vítězství ve Světovém poháru čekaly dlouhé tři roky (od prvenství Didiera Cuchea v lednu 2004 ve sjezdu Garmisch) a 103 závodů.O to silnější euforii v cíli propadali.

“Když jsem si obouval lyže, bylo mým cílem jen dostat se do druhého kola a vybojovat nějaké ty body do celkového hodnocení. Věděl jsem, že jít v druhém kole mezi prvními v takovém počasí asi bude výhoda, ale nikdy by mě nenapadlo, že můžu vyhrát. Vždyť ztráta od nejlepších byla propastná, “vysvětloval zaskočen vítěz, Sezónním maximem ve slalomu bylo pro juniorského mistra světa z roku 2003 šestnácté místo. “Pro celé Švýcarsko jsou to krásné chvíle. To čekání na vítězství ve Světovém poháru bylo už příliš dlouhé. Je mimořádně důležité, že jsme ho konečně prolomili.Navíc ve slalomu, ve kterém se nám loni Duplo nedařilo, “cituje dále agentura Reuters šťastného Berthod.

” Toto byl světový rekord, “nadchne se internetové vydání švýcarského deník Blick. Televizní kamery Berthod v cíli zprvu nebrali vážně , když však stále zůstával na čele, byl v záběru stále častěji. Marc byl jediným, který se ve druhém kole vešel pod 53 sekund (52,28). Stříbrného Rakušana Benjamina Raicha zdolal v druhé jízdě o 2,97 sekundy a celkově zvítězil o 25 setin sekundy. Vítěz prvního kola, Švéd Larsson, skončil až pátý.Nakonec na Berthod ztratil 55 setin.

“Švýcarské publikum mělo co oslavovat. Byly to opravdu zvláštní závod. Zatímco v prvním kole byla trať slalomu skvělá, ve druhém to bylo už o něčem úplně jiném,” komentoval pro kurier.at druhý Rakušan Raich. Právě jeho obral Berthod o “světový rekord”. Před osmi lety vyhrál Rakušan slalom v Schladmingu po 23. místě v prvním kole. Z 27. příčky se na nejvyšší stupeň dovčera nikdo neprodře. (Rh)

,, Podstatné je, že když se jezdec s vysokým startovním číslem dostane do první třicítky, je motivován ještě si zlepšit postavení.Ve druhém kole startoval Berthod čtvrtý v pořadí a měl výhodu dobře připravené tratě. V Adelbodenu bylo teplo, sníh měkký a slalomář za ním, hlavně nejlepší pět-sedm po prvním kole, měli rozbitou trať a ztratili předchozí výhodu nízkého startovního čísla. Navíc slalom byl těžký, náročný v podkladu a první brána na posledním extrémně strmém svahu byla postavena tak, že chlapce přibrzdila.

Nedivím se, že závodník, který se probojoval po vedoucím kole do bodované třicítky, se dostal tak vysoko. Vyrovnanost v mužském sjezdovém lyžování je velká.A hlavně chlapci startující a pravidelně bodující v Evropském poháru se chtějí vytáhnout, upoutat na sebe pozornost trenérů před blížícími se mistrovstvím světa. V takovém případě jde taktizování bokem. Berthod dokonale vyžilých dané podmínky. Sjezdové lyžování je velký byznys, každý chce být jeho členem. Berthod byl navíc doma, zná prostředí a vyburcovalo ho hledisko. I na podobný případ si pamatuji, Ivica Kostelič se startovním číslem přes 50 také vyhrál závod SP. Určitě se to však nestane pravidlem. “(Mig)