Zákrok roku? Neuvěřitelné, žasl Ovečkin. A kouč vzýval hokejové bohy

Holtby mistrovským kouskem zabránil Tuchovi, aby vyrovnal na 3:3 a nejspíš si vynutil prodloužení druhého finále play off zámořské NHL.

Washington si už poté těsný náskok pohlídal a z Vegas odlétá hájit domácí led za vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy. Obě mužstva shodně dělí tři výhry od zisku vytoužené trofeje – stříbrného poháru posetého jmény šampionů.

Přitom mohlo být všechno jinak.

Tuch dostal od Codyho Eakina náramnou přihrávku do stoprocentní šance. To nejde minout, hnalo se hlavou nejednomu divákovi. Však se už spousta fanoušků přímo ve vegaské T-Mobile Aréně zvedala ze sedadel.

Euforii ovšem rychle vystřídal smutek.

Holtby širokou gólmanskou holí puk nejen zasáhl, ale také umně ztlumil. Poté kotouč přikryl lapačkou.A bylo po tutové příležitosti. „Měl jsem to dát,“ okamžitě proběhlo myslí Tuchovi. To samé poté opakoval novinářům.

„Tohle byl zákrok roku, ba dokonce ten nejlepší, jaký jsem kdy viděl,“ smekl Holtbyho spoluhráč Jay Beagle.  Washingtonský kouč Barry Trotz zase děkoval hokejovým bohům.

„Hokejoví bohové nám to vrátili za minulý zápas,“ narážel Trotz na prohru z prvního finále, v němž těsně před vítězným gólem Tomáše Noska přišel Devante Smith-Pelly z Washingtonu po úderu pukem o chránič brusle.

Podívejte se na zákrok Bradena Holtbyho:

„Na střídačce bylo vidět po tom zákroku spousta emocí.V tu chvíli jsem věděl, že vedení už udržíme,“ dodal Trotz v rozhovoru pro NBC Sports.

Jistě narážel i na kapitána Ovečkina. Ten soudě podle výrazu v tváři neměl daleko k zástavě srdce. „Byl to nejspíš zákrok roku. Je neskutečné, že se nevzdal a dokázal ještě kotouč zastavit. Neuvěřitelné, nemám slov,“ vyprávěl novinářům vyhlášený kanonýr.

Mimochodem, ve druhé třetině se trefil v přesilovce a zapsal si do statistik další primát – ač dal ve své kariéře v NHL už 666 gólů, poprvé skóroval ve finále Stanley Cupu.

Sám Holtby, který do play off vstupoval po slabší základní části způsobené psychickým vyčerpáním (více čtěte zde) jen jako dvojka Němce Philippa Grubauera, odmítal zásluhy.

„Vítězíme jako tým,“ tvrdil.Klíčovou situaci ze druhého finálového mače viděl následovně: „Vegas se dostalo k puku po divném odrazu, Eakin pak skvělým pasem našel Tucha a já jsem se jen snažil přemístit a natáhnout hůl tam, kam jsem si myslel, že půjde střela.“

Zní to jednoduše. Zato vypadá neuvěřitelně.