Vltava bojovala až do konce: Slováci byli před začátkem před Shiffrinem

Squaw VALLEY – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová obsadila 12. příčku v pátečním obřím slalomu Světového poháru alpských lyžařek v americkém středisku Squaw Valley. Vlhová v součtu obou kol zaostala o 1,97 s za vítěznou Američankou Mikaelem Shiffrinovou.

Závod vyhrál domácí Mikaela Shiffrin. S těsným náskokem 7 setin na Italku Federico Brignonenovú dosáhla své 30. vítězství v soutěži SP. Třetí Francouzka Tessa Worleyová zaostala 86 setin a do budúcotýždenného finále jde s náskokem 80 bodů, takže v boji o malý glóbus má vše ve vlastních rukou.Shiffrinová si zase v pátek už prakticky definitivně zajistila celkový triumf v seriálu, vzít by jí ho mohlo jen senzační uskutečnění bezbřehé teorie. “Z tohoto pohledu to dopadlo skvěle, ale nemohu usnout na vavřínech, musím se zkoncentrovat na slalom , “ cituje APA Shiffrinovú, jejíž los na sobotní soutěž přidělil startovní sedmičku, oběma Češkám čísla před ní – Vlhová s 5-kou a Veronika Velez Zuzulová se 6-kou.

Vlhová, která v součtu obou pátečních “obrákových” jízd za vítězkou zaostala 1,97 s, od první desítky dělilo také jen 7 setin. Je to osmý bodován výkon v obřím slalomu SP v podání závodnice, která na nedávných MS obsadila 8. místo a v průběžném pořadí disciplíny v SP figuruje na 12.příčce.

Jednadvacetiletá Vlhová absolvovala V kalifornském středisku svůj premiérový obří slalom jako účastnice veřejného losování elitní patnáctky, do té doby startovala s vyššími čísly v renkingovom pořadí. Po šampionátu v St. Mořici se v technicky nejnáročnější alpské disciplíně vyšvihla na 15. místo v pořadí startovní listiny SP, což je v samostatné historii slovenského lyžování unikát. Po pátku se přestěhovala na 13 let.pozici.

V 1. kole se startovním číslem 12 došla do cíle na průběžné 9. příčce se ztrátou 1,62 s na vedoucí Shiffrinovú a nakonec jí to stačilo na 10. pozici . Domácí favoritka vedla s náskokem dvou desetin na tohtosezónne dominátorku disciplíny Worleyovú třetí Italka Marta Bassinová zaostala už 55 setin.Vlhová první jízda nevyšla úplně podle představ, udělala několik chyb, ale díky správné technice, dynamice i dravosti zašla čas, který jí po první patnáctce přisoudil 10. místo a pohodlný postup do 30-ky 2. kola. V horní ploché části, která bývá její slabší stránkou, si vedla výborně, ale hned po zlomu se dostal příliš hluboko pod branku. Oproti nejlepším tam ztratila trochu času, jenže ne “švung” a držela ho až do konce, přestože ve snaze o tvrdý atak branek ještě dva-třikrát příliš zahranií a přišla o další desetiny.

V 2. kole Slovenka předvedla opět razantní jízdu, tentokrát s menším počtem zaváhání.Zvládla většinu nástrah na selektivním kurzu a neklidném povrchu, ale kousek před cílem v lehké kombinaci branek příliš nasadila do oblouku a přestože do další vešla s rezervou, ztratila cenné desetiny. Ve druhé jízdě se podobným chybám nevyhnuly ani top-favoritky, Shiffrinová šla vysloveně rozházený stylem, ale vítězství uhájila – díky mistrovství v obtížných situacích i díky nevídané schopnosti bleskově se vrátit do tempa a vygradovat ho do cíle. “Ve střední části jsem byla nějaká ubitá a zejména v jednom oblouku se šla špatně a ztratila jsem spoustu času. Ale bojovala jsem až do konce.”