Vítková skončila ve vytrvalostním závodu dvanáctá, vyhrála Wiererová

Úvodní vytrvalostní závod sezony ve švédském Östersundu byl velmi překvapivou záležitostí.Ze svého premiérového vítězství ve Světovém poháru se radovala Naděžda Skardinová, která zvítězila před Synnöve Solemdalovou a Julijí Džimovou.

I nyní v Ruhpoldingu jely právě Skardinová s Džimovou parádní závod – obě byly na střelnici bezchybné, na stupně vítězů to ale ani jedné z nich nestačilo.

O vítězství se tentokrát praly jiné.

Už s číslem dvanáct vyběhl do nejdelšího závodu finský expres Kaisa Mäkäräinenová.

Ještě na úvodní položce vleže Finka chybovala, následně ale byla neomylná a když pak dorazila do cíle, hřála si víc než půlminutový náskok.

Netrpělivě pak čekala, jestli ji nějaká další biatlonistka překoná.

Stalo se, bezchybný závod totiž jela Dorothea Wiererová.Sympatická Italka byla na střelnici třetí nejrychlejší, navíc zasáhla všechny terče a v cíli byla o 12 vteřin dřív.

Další velká jména následně chybovala a už už se zdálo, že sympatická Italka může začít slavit, když mezičasem po třetí střelbě projela na prvním místě Kanaďanka Rossana Crawfordová.

Devětadvacetiletá biatlonistka pak navíc zvládla čistě i závěrečnou stojku, ale ohrožením pro první dvě ženy nakonec nebyla – na lyžích byla v závěrečném kole pomalejší, přesto si díky třetímu místu zajela životní závod.

To Italka slaví čtvrtý triumf ve Světovém poháru a z toho třetí právě ve vytrvalostním závodu, ze kterého má Wiererová také malý křišťálový glóbus ze sezony 2015/2016.

Češkám se tentokrát tolik nevedlo.

Veronika Vítková s Evou Puskarčíkovou shodně na střelnici dvakrát chybovaly a bylo z toho dvanácté, respektive 23.místo. Na body už dosáhla jen jediná Češka – dvaatřicátá Veronika Zvařičová.

Body po více než pěti letech

Podobně jako ve středečním závodu mužů, i ve čtvrtek vládlo v Ruhpoldingu příjemné počasí. Tři stupně nad nulou, jasno a na střelnici znovu takřka bezvětří.

„Podmínky jsou na střelnici hodně podobné včerejšku, ten vítr je hodně mírný,“ potvrdil před závodem i šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

I proto bylo nutné na střelnici co možná nejméně chybovat – nejlépe vůbec.

To se absolutně nepovedlo hned několika hvězdám ženského biatlonu.Pět chyb na střelnici udělala Denise Hermannová, vedoucí žena Světového poháru Anastasia Kuzminová si připsala tři trestné minuty a čtyřmi chybami si závod odstřelila suverénka minulé sezony Laura Dahlmeierová.

Cesta k triumfu bezchybné Dorothey Wiererová tak byla otevřená.

Do souboje o první příčky se tentokrát Češky nezapojily.

Veronika Vítková jela skvělý závod na lyžích, na kterých byla devátá nejrychlejší. Trápila ji ale střelba vleže.

Hned úvodní ranou závodu totiž minula terč. „A to člověku nepřidá,“ hodnotil pro Českou televizi trenér žen Zdeněk Vítek.

Při další ležce navíc přišlo déjà vu.

Znovu první rána znovu nepřesná.I se dvěma minutami navíc byla Vítková nakonec nejlepší Češkou.

Stejný počet chyb, akorát vestoje, totiž udělala i Eva Puskarčíková. Ještě v Östersundu si čistým závodem dojela pro sedmé místo a vylepšila si tak osobní maximum ve vytrvalostním závodu.

Tentokrát 27letá biatlonistka tak přesná na střelnici nebyla a skončila třiadvacátá.

A tak možná nespokojenější ženou v českém táboře byla až ta třetí nejlepší, dvaatřicátá Veronika Zvařičová.

Na body ve Světovém poháru totiž dosáhla po více než pěti letech.Naposledy se z nich radovala v prosinci roku 2012, kdy dojela ve sprintu v Östersundu 34.

O půl roku později Zvařičovou na tréninku srazilo auto, které z její paměti vymazalo devět dní.

Lékařská zpráva byla tehdy předlouhá a zlověstná: rozbitá hlava, otřes mozku, zlomený nadočnicový oblouk, vykloubené rameno, tříštivá zlomenina lopatky, nadvakrát zlomená klíční kost, zlomená lýtková kost, přetrhané vazy v kotníku a v koleni.

Lidé ji odepisovali, nevěřili, že by se mohla mezi biatlonovou elitu ještě někdy vrátit. Ona to přesto po pěti letech dokázala a nyní je blízko svému snu – startu na olympijských hrách.

Zbývající tři české biatlonistky byly bodům značně vzdáleny.

Se dvěma chybami dojela na 66.místě vinou špatného běhu Lea Johanidesová. Čtyřikrát při střelbě chybovala Jessica Jislová, což stačilo na 68. místo

A hned šest minut navíc si připsala Lucie Charvátová, jejíž 84. místo jen dokumentovalo tuze nepovedenou sezonu 24leté biatlonistky.