Shane Suttonová: těžce mluvící australský, pro koho nebyl konflikt nikdy daleko

A tak přesně 100 dní předtím, než měl Sutton vést britskou cyklistiku do olympijských her v Riu, který měl být vrcholící kariérou, místo toho náhle padl na meč. Mnozí z britských cyklistů byli potěšeni. Mnozí byli zničeni. Několik lidí bylo ponecháno bezpráví. Sutton zřídka opouští lidi na plotu. Jako cyklista byl dost dobrý, aby získal zlatou medaili Commonwealthu v roce 1978 a jel na Tour de France. V roce 1990 na konci své kariéry získal i Milk Race. V sedle byl znám jako tvrdý a nekompromisní, ale měl schopnost překvapit. Když Suttonův otec zemřel na půli cesty jednoho z jeho závodů, jeho tým předpokládal, že bude letět domů.Ale Sutton byl na cestě vyhrát 14.000 liber, což věděl, že bude rozdělen mezi jeho spoluhráče. “Nemůžu prostě chodit na lidi, kteří mají podporu rodiny,” pomyslel si. Takže zůstal. Ale jako trenér skutečně vynikal, nejprve na Welsh Cycling a poté od roku 2002 s britskou cyklistikou. Ve svých raných dobách na britském cyklistickém večeru by v době mimo sezónu jel pít v hospodách Didsbury s Bradleym Wigginsem. Ale také by se spojil s cyklisty jinými způsoby. Vycházeli z jeho mnoha příběhů z jeho profesionální kariéry a ocenili jeho zvláštní schopnost číst závod.Jak říkal sir Dave Brailsford: “Nevím, co je s Shaneem – ale pozoruje cykloturistiku v barevné televizi, když nás všichni sledují v černé a bílé barvě.”

Wiggins, Který připsal Suttonovi, že mu pomohl dosáhnout olympijských titulů a jeho vítězství v Tour de France, byl ještě poetický. “Jediný člověk, který mě rozumí dovnitř a ven, je Shane,” napsal ve své autobiografii. “Od okamžiku, kdy jsme se stali kamarády, ten chlápek by pro mě něco udělal, doslova cokoli. A pak, pokud se dostanete na jeho špatnou stranu, máte po celý život nepřítele.Ale pokud jste na pravé straně, bude mít za vás kulku. “Takový byl Suttonův vliv na britském cyklistickém cyklu, kdy byl ve skupině Team Sky spolu s Brailsfordem a Fran Millerem, Na večeři v Los Angeles večer poté, co sledovali, jak David Beckham hrál pro LA Galaxy. Ale mohl být hrubý, tupý, hrubý a politicky nesprávný, volat ženy “Sheilas” Podle malajského cyklisty Josiah Ng, pomocí výrazu “Boatie”, který by mohl být interpretován jako odkaz na lidi, kteří plavbují z Asie, a hledají azyl v Austrálii. Přestože Ng věřil, že je to nevědomost, ne rasismus, takové chování shrnul Suttonův ohromující nedostatek vědomí.Někdy to bylo, jako kdyby byl Crocodile Dundee katapultován do 21. století. Přesto Sutton tvrdě popřel, že je sexist, poukazuje na to, že předtím, než se Pendleton přestěhoval do nového domu ve Wilmslowu v roce 2008, strávil několik týdnů Připravený, někdy pobývat až do 2:00 hodin, než začne pracovat brzy příští den. Kdysi připustil: “Samozřejmě, že součástí mé motivace bylo, že byla krvavě dobrá. Ale v mé hlavě jsem přemýšlel: “Co mám dělat, abych se všechno zaměřil na získání zlata v Pekingu, a ne na stres pohybu domu?” “Odpoledne šel do domu a instalatéři opustili vodu, Místo zaplavené. Zůstal, dokud nebylo všechno vyčištěno.Přesto se vztah s Pendletonem tak rozptýlil, že sotva mluvili o příjezdu do Londýna 2012. Zatímco Brailsford poskytoval myšlení modré oblohy, které Sutton dělal každodenní práci, Obvykle z trati v polo tričku. Jeho vliv se zvětšil tak, že na jaře a v létě roku 2012, zatímco Brailsford byl pryč s Team Sky v Giro d’Italia a Tour de France, Sutton dohlížel na závěrečné etapy olympijských týmů přípravy, které vedly k týmu GB vyhrávat Sedm z 10 cyklistických zlatých medailí na londýnských hrách.Shane Sutton sága vrhá stín nad Team GB start kit pro Rio 2016 | Owen Gibson Přečtěte si více

Úspěch v olympijských hrách v Pekingu a Londýně zanechal britskou cyklistiku, která se označuje jako medaile.Ale neustálý pramen světových a olympijských titulů pravděpodobně znamenal, že někteří, kteří cítili, že Suttonovo chování je nevhodné, nebylo schopno jít veřejně. Nicméně, když byl v roce 2014 povýšen na úlohu technického ředitele, který v podstatě nahradil Brailsforda, který se rozhodl soustředit na Team Sky, Suttonova osobnost byla vždy pravděpodobné, že bude toulat více lidí špatně.

Tým Sprinter Jess Varnish konečně přerušil omertu minulý víkend a tvrdil, že Suttonová byla sexistka a vytvořila “kulturu strachu” poté, co byla propuštěna z cyklistického programu světové úrovně. Ti, kteří se blížili k Suttonovi, trvají na tom, že je Věnovaný koučování založenému na důkazech a že všechna jeho rozhodnutí pocházejí z toho, co mu data říkají.V tomto případě to bylo, že Varnish jednoduše nebyl schopen produkovat dostatek síly, aby získal medailu v týmovém šprinte. Sutton možná mohl vyřešit tuto spor. Ale když se ve středu objevilo několik paralympijských cyklistů, kteří říkali, že jim Sutton nazval “wobblies” a “dělal se”, jeho 14letá cesta s britskou cyklistikou byla vždycky náhlá – a pro Suttona – .