Sáblíková je po nemoci zpět na stupních, v Heerenveenu slaví 3. místo

Minulý týden v Tomaszowě, po trápení na pětce, kouč Petr Novák říkal: „Od rána Martina zvracela a nebylo jí dobře. Tohle nebyla Martina, jakou známe, bylo jí opravdu špatně.“

Ještě v průběhu tohoto týdne nebyla Sáblíková pariuri online bonus rozhodnuta, zda v Heerenveenu nastoupí. „Do středy jsem nemohla skoro nic jíst, všechno šlo ven,“ přiznala.

V sobotu vynechala patnáctistovku.

Ale v neděli stála na startu trojky – a v cíli rozhodně nelitovala. Prosadila se v závodě mimořádné kvality.

„Po tom všem, čím si náš tým v poslední době prošel, mohu říci jen klobouk dolů,“ glosoval její výkon trenér Novák.

V Heerenveenu přitom tentokrát diváci sledovali klání mnoha rychlých časů.Vždyť hned šest z patnácti rychlobruslařek v divizi A na 3000 metrů si zlepšilo osobní rekordy, Rusky Sochrjakovová a Lalenkovová dokonce o tři sekundy.

Ovšem tón celému závodu udala už ve druhé rozjížďce bronzová olympionička Antoinette de Jongová.

Minulý týden v Polsku absentovala, podle pohárového pořadí tudíž byla nalosována už do úvodních rozjížděk, paradoxně s další slavnou domácí rychlobruslařkou 1xbet Ireen Wüstovou. Ta se však nakonec na startu ani neobjevila.

A tak 23letá de Jongová předvedla úžasnou sólojízdu.

Časomíra se jí zastavila ještě dříve, než dospěla k hranici čtyř minut, která je na nížinných drahách pro ženy na trojce magická.

3:59,419.Rukavice hozená ostatním soupeřkám.

Nikdo ji nedokázal zvednout.

Kanaďanka Weidemannová se přiblížila na sedm desetin sekundy.

Pak přišla předposlední rozjížďka. Martina Sáblíková a proti ní její přemožitelka z olympijského závodu na 5000 metrů, domácí Esmee Visserová. Bitva velikánek. Vždyť 22letá Visserová v této sezoně ovládla dva ze tří pohárových závodů na dlouhých tratích.

Jenže byla to česká reprezentantka, kdo od prvního kola tahal za delší konec.Po úvodním kilometru měla na Visserovou k dobru 1,01 sekundy a dál náskok navyšovala.

„Technicky i takticky jela dnes Martina skvěle,“ komentoval Novák. „Nebyli jsme si předtím jisti, co snese, vždyť za poslední týden zhubla o čtyři kila.“

Na třetím kilometru přišel tvrdý protiúder Nizozemky. Když zazněl zvonec do posledního kola, Sáblíková už byla před ní jen o devět setin.

Mocně hnána hlasivkami kouče Nováka přesto česká hvězda náporu o devět let mladší soupeřky odolala.

Za cílem tak Sáblíková, sice vyčerpaná, ale nadmíru spokojená, slavila výborný výkon 4:00,337. „Měla jsem v tu chvíli hlavně velkou radost z toho času, za 4:00 se trojka nejezdí každý den,“ říkala.

V tu chvíli to stačilo na 3.místo, na startu nicméně ještě čekaly aktérky poslední rozjížďky Lollobrigidaová a Voroninová.

Ani jedna už ji ze stupňů vítězů nedokázala pariuri online legale sesadit. Od vítězné de Jongové dělilo Češku 91 setin, od druhé Weidemannové 21 setin.

Třetí je nyní také ve velmi vyrovnaném pořadí Světového poháru na dlouhých tratích, o 10 bodů za Weidemannovou a o 2 body za Visserovou.

Další česká rychlobruslařka Nikola Zdráhalová do bojů v Heerenveenu ze zdravotních důvodů nezasáhla. „Musela brát antibiotika. Léta tu nějaký virus, který zasáhl už řadu týmů,“ líčil kouč.