Překvapivé 24 hodin Le Mans. Radost z Porsche a sportovní tragédie společnosti Toyota

LE MANS. Prototyp LMP1 Porsche 919 Hybrid s posádkou Romain Dumas, Neel Jani, Marc Lieb se po šokujícím rozuzlení stal celkovým vítězem 84. ročníku nejslavnějších vytrvalostních motoristických závodu 24 hodin Le Mans.

Téměř celý čas se na francouzském okruhu La Sarthe jízda bez dalších dramatických okamžiků, v čele s Porsche a dvěma Toyota TS050 – Hybrid.Japonský vůz, který pilotoval Anthonya Davidsona, Sebastiena Buemiho a Kazuki Nakajimu, díky ekonomičtější taktičce postupně vedl méně než kolo. 24 hodin Le Mans (11 fotografií)

Ten se zdál být dostatečný, jenže zhruba čtyři minuty před uplynutím časového limitu postihla Toyotu sportovní tragédie – Nakadžima ztratil výkon a nakonec akci ani nedokončil.

V posledním kole zaznamenal rekordní osmnáctý celkový triumf v Le Mans německou známku.Toyota stále čeká na své první, i když to bylo před 31 lety.Dosud jediný pro zemi vycházejícího slunce vybojovala Mazda v roce 1991.Loading…

V obou táborech hledali slova jen těžko pochopitelně z opačných důvodů.

“Už jsem nevěřil a najednou jsme na nejvyšší úrovni, “řekl německý Lieb. “Je to neuvěřitelné, těžko popsat momentálně pocity,” pokračoval Francouz Dumas.Prečítajte si také: Přečtěte si také: Do cíle Le Mans zbývá pět hodin, technické problémy odstavili už deset týmů

“Podle pokynů jsem se v každé kolo se pokusilo Toyotu tlačit.Kdo by si myslel, že to vyjde. Soupeři však patří obrovské uznání, “dodal Jani ze Švýcarska, který dovedl vítězné Porsche do cíle.

Výkonnostně slabší kategorii prototypů LMP2 ovládl Alpine A640 – Nissan s posádkou Gustavo Menezes, Nicolas Lapierre a Stephane Richelmi. Americký Ford zažil velký triumf půlstoletí po svém premiérovém celkovém úspěchu na La Sarthe. Loading…

S modelem GT obsadil v profesionální divizi GTE pro první i třetí místo. Součástí vítězného tria byl rodák z Le Mans Sebastien Bourdais. v amatérské kategorii GTE Pro uspělo Ferrari 458 Italia (William Sweedler, Townsend Bell, Jeffrey Segal) Výsledkem 84. ročníku 24 hodin Le Mans (okruh La Sarthe, 13.629 m):

1.Porsche 919 Hybrid (Dumas, Jani, Lieb) 384 kol – vítěz LMP1

2. Toyota TS050 – Hybridní (Sarrazin, Conway, Kobayashi) -3 Kola

3. Audi R18 (Di Grassi, Duval, Jarvis) – 12 kol

4. Audi R18 (Fässler, Lotterer, Treluyer) – 17 kol

5. Alpine A640 – Nissan (Menezes, Lapierre, Richelmi) -27 kol – vítěz LMP2

6. Oreca 05 – Nissan (Rusinov, Stevens, Rast) – 27 nábojů

7. BR01 – Nissan (Petrov, Šajtar, Ladygin) -31 kol 8. / Gibson 015S – Nissan (Leventis, Watts, Kane) – 33 kol

9. Oreca 05 – Nissan (Ťün-ťin, Gommendy, De Bruijn) -36 kol

10. Ligier JS P2 – Nissan (Rojas, Canal, Berthon) -36 kol

……………………….…………………………………………..………..…

13.Porsche 919 Hybrid (Bernhard, Webber, Hartley) – 38 nábojů

……………………………………………………………………..……….…

18. Ford GT (Hand, Müller, Bourdais) – 44 kol – vítěz GTE Pro

…………………………………………………………………..………………

26. Ferrari 458 Italia (Sweedler, Bell, Segal) -53 kol – Vítěz GTE Am