Murray přežil v dětství masakr, dnes je wimbledonská šampionem

LONDÝN. Skotské městečko Dunblane zažilo 13. března 1996 masakr, když 43-letý Thomas Hamilton postřílel 16 dětí, jednu dospělou osobu a pak obrátil zbraň proti sobě.

Nyní mají obyvatelé důvod k radosti zásluhou rodáka, který byl během tragédie v základní škole a skrýval se před pachatelem: Andy Murray je od neděle wimbledonský šampion.

“Sledovali jsme jeho pokroky od chvíle, kdy se objevil na scéně jako vyzáblý mladík. Teď to bylo elektrizující, jsme na něj velmi hrdí,” řekl 69-letý John Irvine, který sledoval nedělní finále na londýnské trávě proti Novak Djokovič (6: 4, 7: 5, 6: 4).

“Napětí se dalo krájet. Každý fiftín provázela naději a víra. Tento chlapík nás semknou. Ulice dnes byly liduprázdné, všichni sledovali finále.Propukne tu hodně oslav. Všichni doufáme, že na některé se objeví i Andy, “prohlásil 27-letý Leigh Austin, dobrovolník ve středisku Dunblane Center.

Přeplněný byl i bar v Dunblane Hotel, muž za pultem si oblékl tričko s podobiznou slavného rodáka , míčkem a nápisem “C’mon Andy”.

Stejný slogan se objevil ve výlohách obchodů a na dalších veřejných místech. Mnozí obyvatelé se na vyjádření podpory zahalili do skotské vlajky.

Murray žije v Oxshotte jižně od Londýna, ale netají se srdečným vztahem k městu svého dětství, které ho loni vřele přivítalo po olympijském triumfu. ​​

Nyní se stal prvním britským šampionem v All England Lawn Tennis and Croquet Clubu po 77 letech od úspěchu Freda Perryho.Syn Freda Perryho: Bylo to dlouhé čekání

wimbledonská triumf Andyho Murrayho přivítal s radostí a úlevou David Perry, 69-letý syn Freda Perryho, od roku 1936 do neděle posledního domácího šampiona.

“Trvalo to 77 let. Jsem nadšený, že Brit konečně zase dosáhl triumf na tomto akcí. Zasloužil si tento úspěch. Byl to překrásný tenis,” konstatoval David Perry, který je syn čtvrté manželky Freda Perryho Bobby a provozoval rodinnou firmu se sportovním oblečením.

Fred Perry překonal v roce 1936 ve finále Gottfrieda von Cramm 6: 1, 6: 1, 6: 0. Zemřel v roce 1995. Tenista získal tři Wimbledonské trofeje a dohromady osm grandslamových.

“Podle mě by otec zastával názor typu’Vieš co, už je načase, aby to dokázal někdo ďalší’.Bylo to opravdu dlouhé čekání, muselo to přijít, šlo jen o otázku času. Je skvělé, že to Andy zvládl, třeba mu vzdát hold. Je to výborný hráč. Sledoval jsem ten zápas a mrzelo mě, že neměl alespoň čtyři sety, ne-li rovnou pět, protože finále Wimbledonu si zaslouží být fantastické. Andy však sám sebe nakonec mentální dotlačil za cílovou pásku a těžko odhadnout, kolikrát to nyní může zopakovat, “podotkl David Perry.