Monoposty v ulicích starého města. F1 se chystá do Baku

BRATISLAVA. Původně se tam mělo jezdit už loni, ale závody nakonec zařadili až do letošního kalendáře.

Seriál formule 1 zavítal tento týden do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, kde se v neděli uskuteční Velká cena Evropy.

“Je to další úspěšný díl v našich plánech přinést nejvýznamnější sportovní akce do naší země,” řekl před dvěma lety v oficiálním prohlášení ministr mládeže a sportu Ázerbájdžánu Azad Rahimov.Zvolili nejdelší trať

Domovem F1 jsou klasické závodních okruzích, s výjimkou dvou měst v Monaku a Singapuru. Nyní k ním přibyl třetí – v Baku.

Trať vede zejména po ulicích starého města.Německý designér okruhů Herman Tilke a představitelé města se rozhodovali ze tří variant.

“Rozhodnutí padlo na nejdelší trať. Ale byla nejkrásnější a nejzajímavější. Prochází kolem vládní budovy a přes staré město. Ale existovaly obavy, které nám to téměř znemožnily. Bylo to těsné místo, “řekl časopis Tilke Auto Bild. Lewis Hamilton v ulicích Baku. (zdroj: SITA / AP)

Trať je dlouhá 6,3 km. Jezdci mají největší šanci na předjíždění na více než dvoukilometrové rovince, kde by měly dosáhnout rychlosti až 350 kilometrů za hodinu.

V nejužším místě má však okruh jen sedm a půl metru.

” Na městských kopcích jsme upustili kameny, abychom ušetřili pár centimetrů. Místo toho jsme právě postavili talíře. Díky tomu jsme splnili výjimku FIA.Federace automobilů jinak vyžaduje nejméně dvanáct metrů, ale Monako je výjimkou. Má nejbližší místo devět metrů, “pokračoval Čtěte také: Přečtěte si také: Formula 1: Protesty proti aktivistům za lidská práva v Baku Stavebníci museli vyřešit problém s dlaždicemi. Dvě úseky jsou asi sedm metrů dlouhé.

“Vybrali jsme, uložili jsme a vykopali kostičky. Po závodech jsme je vrátili zpět.V těchto úsecích je až dvanáctiprocentní stoupání, a tak jsme museli zajistit, aby asfalt nesklouzl, “vysvětlil Tilke. Problémy s obrubníky

Piloti se poprvé otestovali v pátek. V prvním volném tréninku však nastaly problémy s obrubníky.

V šesté a dvanácté zatáčce se uvolnily malé spoje, které na několika monopostech majících pneumatiky.Žena čistí plot při nové trati. (Zdroj: TASR / AP)

Oblast se však jezdcům líbí.

“V Baku je kombinace zatáček jako v Monaku, kde musíte jít tvrdě do brzdných zón. Na dlouhé rovince jdete až téměř 350 kilometrů za hodinu a jde vám srdce vyskočit z hrudi. Je však velmi obtížné být na hranici.Na takový okruh potřebujete mít pořádnou odvahu, “cituje televize BBC Lewise Hamiltona z Mercedesu, který vyhrál všechny tři volné tréninky.

Za úřadujícím mistrem světa skončil třikrát týmový kolega Nico Rosberg.

” Trať je skvělá, dělali skvělou práci. Existuje však několik dalších nebezpečných míst, například při vstupu do dráhy boxu. Musíme se na to podívat, “řekl Nemec. video //www.youtube.com/embed/mv17suaccF0

Ten zatím vede šampionát o devět bodů před Hamiltonem. V posledních třech závodech však získal pouze 16 bodů, zatímco Brit zaznamenal dvě vítězství.

Nedělní závody startují o 15. hodině našeho času.

Přímé vysílání budou vysílány stanicemi Sport1 a Sport2.