Kornfeil si v Nizozemsku dojel pro body za třinácté místo

V královské MotoGP vyhrál poprvé v kariéře Australan Jack Miller, jenž se nejlépe vyrovnal s mokrou tratí, kvůli níž byl závod přerušen.

V Assenu dosud Kornfeil dopadl lépe jen v roce 2014, kdy skončil jedenáctý. Dramatický závod vyhrál Ital Francesco Bagnaia, který triumfoval v divokém dojezdu před čtyřmi krajany.V mistrovství světa oslavil premiérový triumf a zároveň první vítězství pro značku Mahindra.

Kornfeilovi po nejhorší kvalifikaci v sezoně hodně pomohly k posunu pořadím nehody soupeřů, z toho dvě vypadaly hrozivě.

Ve druhém kole Argentinec Gabriel Rodrigo v souboji o třetí místo skončil na zemi uprostřed vozovky, Francouz Fabio Quartararo jen těsně minul jeho hlavu a po kontaktu s ležícím motocyklem také havaroval.

Při kolizi Španěla Aróna Caneta v šestém kole zase letící stroj málem trefil krajana Juana Francisca Guevaru, který následně také upadl. Oba nebezpečné momenty ale podle všeho neměly pro jezdce vážnější následky.

Kornfeil v celkové klasifikaci ztratil jednu pozici a je desátý.Dál bezpečně vede lídr šampionátu Brad Binder, který poprvé v sezoně chyběl na stupních vítězů. Jihoafričan po jezdecké chybě pět kol před cílem vypadl z vedoucí skupiny a dojel až před Kornfeilem dvanáctý.

První šestice jezdců po sérii změn ve vedení v posledních zatáčkách prolétla cílem v rozmezí 161 tisícin sekundy, Kornfeil dorazil za dalších 15 sekund.

„Snažil jsem se jet co nejrychleji a myslím, že časy nebyly úplně špatné. Dotáhnul jsem skupinu před námi a poměrně rychle se mně podařilo dostat do jejího vedení. Čelo závodu bylo ještě v dohledu. Jenže v naší skupině se strhla bitva a vedoucí vláček se postupně vzdaloval.Nakonec jsem tedy alespoň vyhrál souboj v naší skupině a velký počet pádů také pomohl k zisku tří bodů,“ uvedl Kornfeil.

Nouze o pády nebyla ani v MotoGP, kde schopnosti jezdců otestovala mokrá trať. Kvůli hustému dešti musel být závod po 15 z 25 kol dokonce na půlhodiny přerušen a dokončilo ho pouhých třináct závodníků. Z nich byl nejrychlejší předloňský vicemistr světa z Moto3 Miller, jehož nejlepším výsledkem v nejsilnější třídě přitom bylo desáté místo z minulé Velké ceny Katalánska.

„Těžko teď popsat mé pocity. Hodně lidí nám nevěřilo a tvrdilo, že tenhle projekt nemůže fungovat.Doufám, že jsme jim dokázali, že se mýlili, že umím jezdit na motorce a že nejsem idiot,“ uvedl jedenadvacetiletý Miller, jenž se skvělým výkonem po restartu závodu postaral o první vítězství netovárního týmu v MotoGP od roku 2006.

O dvě sekundy za Millerem dojel španělský lídr šampionátu Marc Márquez s tovární hondou, jenž druhé místo slavil jako vítězství, neboť si tím výrazně polepšil v boji o mistrovský titul.

Jeho krajan Jorge Lorenzo na yamaze totiž dojel až desátý a vítěz z Katalánska Valentino Rossi nebodoval vůbec. Slavný Ital upadl krátce po restartu na mokré trati bez cizího zavinění v situaci, kdy jel poměrně bezpečně na první pozici.Svou yamahu sice ještě za pomoci pořadatelů postavil a dotlačil na trať, ale stroj už nenastartoval.

V průběžném pořadí Márquez zvýšil náskok před Lorenzem na 24 bodů, Rossi na třetí pozici ztrácí 42 bodů.

V Assenu oslavili premiérové vítězství jezdci ve všech třídách, Bagnaiu a Millera napodobil v Moto2 Japonec Takaaki Nakagami.