Hubníkův návrat na scénu: sebral tutovku Albovi, sám mohl rozhodnout

V 87. minutě po centru Iniesty v prostoru mezi ním a druhým stoperem Sivokem vyplul španělský dlouhán Piqué – a přesnou hlavičkou rozhodl o porážce Česka.

„Bylo to hrozně těžké utkání, celý zápas jsme se bránili, chvilkama jsme měli štěstí. Proto hrozně mrzí, že jsme dostali gól tři minuty před koncem,“ litoval Hubník po utkání v televizním rozhovoru.

Před čtyřmi lety to ale pro Hubníka byly ještě černější chvíle, tenkrát Češi podlehli 1:4 Rusku. Hubník to za nejistou hru schytal od novinářů, přestal mu věřit i trenér Bílek, který už ho na šampionátu nezvedl z lavičky.

Trochu se čekalo, že na stejném místě začne i mistrovství ve Francii. Než odcestoval na soustředění do Rakouska, říkal novinářům: „Jsem pro trenéry takové lepidlo.Když někdo vypadne, mnou to můžou zalepit.“

Tentokrát jím trenér Vrba „zalepil“ jedno z míst, nad kterým dlouho váhal. Nemohl využít vykartovaného Marka Suchého a Hubníka poslal od první minuty do hry na pozici, kterou v kvalifikaci většinou hrál Michal Kadlec, na pozici levého stopera. Tohle lepidlo na Španěly, tým nabitý hvězdami, dlouho fungovalo.

Nejčastěji Hubník krotil Álvara Moratu. Před útočníkem Juventusu poprvé jistě zasáhl v 8. minutě po centru z pravé strany, o chvíli později ho vystavil do ofsajdu. Když Morata zakončoval v 16. minutě a zblízka spálil obrovskou šanci, by v jeho prostoru druhý stoper Tomáš Sivok.

Občas Hubník před soupeřem odehrál hlavou, jindy ho předskočil, někdy hasil v posledním možném okamžiku.Ale stíhal – i když někdy s pomocí spoluhráčů nebo s trochou štěstí.

Oboje platilo hned po začátku druhého poločasu. Centr Moraty se snažil český stoper odehrát na rohový kop, balon mu ale sjel po noze dost nešťastně a narazil do vnější strany tyče, kde ještě situaci jistil Petr Čech.

„Věděl jsem, že to jde mimo. Byl jsem v klidu,“ řekl Hubník.
Vlastní gól si nedal, naopak potom hrozil před brankou soupeře. V 57. minutě mohl Česku trefit senzační vedení – natahoval se po přímém kopu Krejčího, prodlužoval míč k tyči, tam ale doskočil de Gea.

I při dalších standardkách dělal ve španělském vápně vítr a dál zvládal krotit soupeře – i poté, co Moratu na hrotu vystřídal Aduriz. V 70.minutě třeba v poslední chvíli sebral z nohy tutovou šanci Jordi Albovi.

„Snažili jsme se hrát v bloku, dařilo se nám to, některá okénka v obraně se proti takovým hráčům, jako mají oni, vždycky objeví. A hráči jako Morata, Silva a další si vypracují šance,“ poznamenal Hubník.

Jenže tři minuty před koncem už to nevyšlo. Hubník znovu na úvod turnaje zažil porážku, byť ne ostudnou jako před čtyřmi lety.

„Hráče po standardce jsme si měli hlídat, od Piquého někdo bohužel ustoupil. Dostali jsme gól, trochu nešťastný, ale dostali. Bohužel,“ pronesl Hubník.