Fotka se nezměnila ani ve druhé polovině

V obraně byl Chorvatsko silnější než Francie, v pokutovém území to bylo náhodné, když se míč odrazil po Mandžukiči u brány a Ivan Perisic se chytil, když křídel zastavil míč rukou – oba chyby vedly k cíli. První nebezpečný okamžik se objevil před branou Paula Pogby, když po nebezpečném protiútoku z pokutového území Griezmann udeřil, pak byly po úderu náhodou dva góly z úplně implicitních pozic.

Fotka se nezměnila ani ve druhé polovině, kdy Francie zaznamenala dva góly – Chorvatsko bylo stále zdravě obhájeno, zatímco Francie nehrála v útoku: oba góly byly skórovány z dlouhých vzdáleností a míč se dostal do rohů nepříjemných pro Daniela Subasiče.

Francie ukázala anti-fotbal a vyhrál Mistrovství světa 18. Chorvatsko má vinitFoto: FIFA

V semifinále Francie vyhrála na úkor systému a Chorvatsko na úkor jednotlivých akcí vůdců. Ve finále se všechno obrátilo vzhůru nohama: Francouzi zaútočili na úkor dlouhých průchodů Pogby a Mbappa chodí čistě na individualitu a Chorvaté se dařili dokonalým kombinacím.

Obecně platí, že Chorvatsko si zaslouží respekt k jasnému systémovému fotbalu a elegantní hře vůdců, ale dvě chyby, které vedly k udělení prvních dvou gólů, nejsou povoleny ve finále. A Francie by mohla být potrestána, ale většinu bodů vytlačila.

Francouzský národní tým je vždy atraktivní v sestavě, je naprosto logické, že jméno trenéra zmizí pod hlasitými jmény hráčů.

Didier Deschamps je fotbalista z kanonické generace 98, ale z těch tehdejších ikon je postoj vůči němu nejvíce zaujatý.

Po ukončení své kariéry se do televize dostali jasné Bixant Lizarazu, Thierry Henry a Kristoff Dugarry, Zinedine Zidaneová byla nucena stát se Realem a nenápadný oporník Deshamps pokračoval k běžným trenérům. Nyní je názor hvězd z televize nesporně slyšet, ikona “Real” není kritizovatelná a dílo skromného pluhu je kriticky viděno.

Kromě toho pracovní kniha trenéra nesvítí a nezapůsobí: před národním týmem trénoval Monako, Marseille a Juventus; hlavní tituly jsou mistrovství s Marseille a vítězství v Serii B s klubem vyhnán po Calchopoli. Obecně je z tohoto seznamu pověst průměrného trenéra, který se nezdaří, ale nedosáhne vrcholů.