Další žluť přidala semifinále s Belgií

A třetím faktorem proti Deschampsu je francouzský fotbal: jeho tým hraje na individuálních dovednostech hráčů bez rozpoznatelného stylu a koučování kousků, jako jsou kombinace jednoho dotyku nebo vysoký tlak. Vše je jednoduché: tým vyhraje – hráči budou chválí, tým ztratí – trenér bude obviňován.

Začátek Světového poháru přinesl trenérovi všechny stereotypy. Po neúspěchu ve finále Euro 2016 začal tým další mezinárodní turnaj mizerně a pečlivě: hrál na zemi, bránil se více než držení míče a napadl většinou dlouhými průsmyky – očividně to není fotbal, který od Griezmanna a Pogby očekáváte od takových lidí vždy Chci oheň.

Deschamps bude lepší než Henri. Proč ve finále mistrovství světa je třeba fandit za FrancePhoto: FIFA

Další žluť přidala semifinále s Belgií, po které byl národní tým obviněn z anti-fotbalu. Již jsme psali o tom, proč takové obvinění je nesmysl: tým napadl bleskovou rychlostí a vytvořil mnoho šancí, implementace se shrnula. Kromě toho tým dělal referenční výkon v defenzívě: odřízl centrum a neutralizoval výbušninu Eden Azar – Belgičan udělal 13 úderů, ale nabral jen jednou a jen dvakrát udeřil na branku.

Zápas s Belgií – ukazatelem vysoké organizace Francie. Více kvality Práce Deschamps odráží pouze vzdálenost: tým začal turnaj velmi mírně a plně aktivován pouze v play-off. Na počátku mistrovství světa byl Uruguay považován za nejzorganizovanější národní tým kvůli obrovské obraně a Anglii kvůli chladnému výkonu standardů, ale čas ukázal, že organizace je nejlepší s Francií. To dokazují dva faktory.

Hraje na silné stránky hráčů: Griezmann a Mbappa se hlouběji za zády táhnou, Fat se dovedně drží na dlouhých průchodech a odhodí partnerům a Pogba z Kante chladně jim dává dlouhou vzdálenost. Sázka na rychlost, dlouhé průjezdy a sprinty za zády je vyvážené, rozumné a racionální rozhodnutí. Proč se vyhnout a dát složitý fotbal, pokud můžete jednoduše a efektivně hrát na výhodách hráčů?