Clive James: “Nejlepší způsob, jak z sportu dělat, je sledovat”

Když si to přečtete, olympijské hry v Římě skončí, ale postarám se o to, protože budou pravděpodobně poslední olympijské hry, které jsem kdy viděl, a myslím, že by mohli mít lepší tisk. V Austrálii se stalo, že se tisk stýkal, protože příliš mnoho Aussie ženských plavců vybledlo. Nechte novinářům navrhnout lepší plán pro spuštění hry; a možná by mohli naznačovat, že plavci by mohli být před závodem o něco méně.

Aussie ženské plavce mají vysoký obdiv, protože když jsem byl mladý, musel jsem si zvykat na studium svého času a uvědomil jsem si, že nejmenší z nich by mohl jít dvakrát rychleji než já. Ačkoli se zdráhají přiznat tuto skutečnost, ztratila jsem se v úžasu, ale nedokázala jsem si všimnout, že většinou mužský tisk považoval za méně přívětivé obdivovat obětavost žen.Vzpomínám si na překvapivé úspěchy Dawn Fraser, které se v tisku ztrácejí na základě toho, že byla přírodním sportovcem. Došlo k desetiletí a já jsem byl požádán, abych pomohl získat peníze pro plavce Sydney roku 2000 Olympijské hry. Dvě okamžiky vystupují ve své mizící paměti. Právě jsem řekla Shane Gouldové o poezii Gerarda Manleyho Hopkinse, když pár mužů v oblecích mě odhodilo, abych se postavil před vůz, a když jsem se k němu vrátil, nebyla tam nepochopitelně. Byla to ale druhá šampaňská, která dělala trvalý dopad. Řekla, že 12 let, které strávila druhým do východoevropských drogových robotů, byla ztrátou života.Její tichá hořkost zůstala u mě. Clive James: “Nenechám se dostat na novou přehlídku Barryho Humphriese, ale můžu říct, že má úplný povel.” Přečtěte si více

Můj dlouhodobý závěr byl, sport na úrovni stojí za to dělat, pokud to nebylo já, že musel dělat to. Nejlepší způsob, jak to zvládnout, bylo sledování, a dokonce i teď, když mozek mizí, jsem sledoval pokrytí. Místní média, spíše velkoryse, vyjádřily spokojenost britského podílu na olympijském úsilí. Měl bych to myslet. Existuje málo mužského tisku, který by vypadal stejně dobře jako Max Whitlock v cvičení na podlaze. Vypadá jako Tom Cruise bez mánie. Zde je hezký hrdina, který nikdy nevyskočí na studiovou gauč, ukáže dva prsty u přednášejícího a narazí jako hyena. Ani Laura Trottová, bujná duše, neunikla s vzrušením stohování zlata.Ale můj oblíbený skvělý Brit z her z Rio se ukázal být Andy Murray. Když on a Del Potro, kteří si navzájem hráli hadry, se do sebe vzájemně zhroutili, olympijský duch vypadal i nadále živý a dobře.