Čekání na hvězdy není problém. Kluci jsou zkušení a sehraní, věří Šiřina

Významný časový úsek by měl odehrát také v přípravném utkání v Chorvatsku, které je posledním na hřišti soupeře před odletem do Bělehradu k olympijské kvalifikaci. Jinak na české basketbalisty čekají už jen střetnutí s Tuniskem a Mexikem příští týden v Praze na Královce.

Do Chorvatska vedla poměrně dlouhá cesta, která začala ráno na Letišti Václava Havla a po leteckém přesunu do Záhřebu skončila čtyřhodinovou cestou až do týmového hotelu, odkud se v neděli český i chorvatský celek vydají ke vzájemnému utkání. To začíná ve 20 hodin a přímým přenosem ho vysílá Česká televize na svém webu.

„Cestování pro žádného hráče není nikterak příjemné. Z letadla jsme přesedli do autobusu a čekala nás další čtyřhodinová cesta.I dneska to má být zajímavé. Máme jet 50 minut na zápas, pak zase 50 minut zpátky a znovu ve dvě hodiny v noci zase čtyři hodiny na letiště. Musíme to tak ale brát, protože jiná varianta nebyla,“ poukazuje rozehrávač národního týmu Jakub Šiřina na to, že Pazin leží přes 200 kilometrů od Záhřebu, ale oba soupeři bydlí ještě o něco dál.

O atraktivitě zápasu rozhodně není pochyb. Vždyť Chorvati, stejně jako Češi, stále mají naději na účast v olympijském Riu. Je tu však ještě jeden rozměr, který se váže k necelý rok staré události. Tehdy totiž čeští basketbalisté šokovali v osmifinále Eurobasketu a favorizované Chorvatsko poslali z turnaje nečekaně brzy domů. Uspěli o 21 bodů.

„Osobně nevím, v jaké jsou sestavě.Myslím, že to nebudou brát jako odvetu, že by se nám chtěli pomstít za porážku na Evropě. Berou to jako přípravu na svou část kvalifikace a podle toho bude zápas taky vypadat,“ nemyslí si Šiřina, že by na české basketbalisty čekalo velké peklo.

Nezpochybnitelná jednička na postu rozehrávače Tomáš Satoranský se k reprezentačnímu týmu kvůli klubovým povinnostem připojí až v pondělí, a tak velká část zodpovědnosti zůstává v přípravných zápasech na Šiřinovi společně s Jiřím Welschem.

„Užívám si, že mám toho prostoru víc. V každém zápase jsem odehrál 15 až 20 minut.Sbírám zkušenosti a věřím, že je pak někdy dokážu zúročit a že mi pomohou v kariéře,“ svěřuje se osmadvacetiletý hráč.

Přestože se olympijská kvalifikace blíží, tým Ronena Ginzburga se ještě nesešel v kompletním složení. Ani v tom však Šiřina nevidí zásadní komplikaci: „Věřím, že to zvládneme. Kluci, co se připojí, jsou zkušení hráči. Všichni se známe už delší dobu, tak by tam neměl být žádný problém.“

Ani devět dní před startem očekávaného turnaje, ve kterém půjde o účast v Riu, necítí Šiřina žádnou nervozitu.

„Zatím to nijak neprožívám. Možná až přijde ten den, pokud se dostanu do závěrečné nominace, kdy se budeme stěhovat do Bělehradu. Tam asi bude nějaká nervozita cítit.Zatím to ale nevypuklo,“ usmívá se muž, který by ve dvanáctce scházet neměl.