Antidopingový systém se dá snadno zneužít

Antidopingový systém, tak jak je současně nastaven, je snadno zneužitelný. A to tak, že sportovci si mohou brát zakázané látky jako léky po příslušném schválení z vyšší instance. Myslí si to trojnásobný vítěz Tour de France, britský cyklista Christopher Froome, jehož zdravotní záznam se dvěma terapeutickými výjimkami z minulosti nedávno neunikl pozornosti hackery ze skupiny Fancy Bear a díky jejich přílišné angažovanosti se o nich dozvěděl celý sportovní svět.

“Uvědomuji si, že musím nejen dodržovat dětská postel se zábranou pravidla, ale být i dobrým příkladem pro ostatní po morální a etické stránce,” prohlásil Froome prostřednictvím twitteru. Terčem nespokojenosti cyklistické veřejnosti se v poslední době stal zejména Froomom krajan Bradley Wiggins, vítěz Tour de France z roku 2012 právě před Froomom. Ze zjištění hackery vyplývá, že Wiggins v letech 2011 až 2013 aplikovali tři silné injekce protizánětlivých léků obsahující zakázané kortikosteroidy. A to v době před začátkem důležitých cyklistických závodů včetně Tour de France 2012.

“Mělo to čistě lékařské opodstatnění, nesnažil jsem se získat nefér výjimku. Bohužel když patříte k nejlepším, často se dostanete do stínu podezření. Zvlášť, když soutěžíte v zdiskreditovaného odvětví, jakým je cyklistika,” řekl britským novinářům Wiggins.